Zakalec – co robić gdy ciasto jest niedopieczone?
Jeśli chociaż raz przydarzyło Ci się niedopieczone ciasto, na pewno zastanawiasz się zakalec co zrobić? Najlepiej unikać powszechnych błędów, które powodują, że zamiast pysznego wypieku wychodzi zakalec. Jeśli ciasto jest niedopieczone jedynie w części, należy po prostu odkroić zakalec. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pozwolą Ci uniknąć tej nieprzyjemnej niespodzianki.
Sposoby na uniknięcie zakalca
Dobrym sposobem na uniknięcie niedopieczonego ciasta, jest unikanie powszechnych błędów. Wśród nich znajduje się wstawianie ciasta do nierozgrzanego piekarnika. Takie działanie jest częstą przyczyną niedopieczenia ciasta. Pamiętaj więc, aby zawsze wstawiać ciasto do dobrze rozgrzanego piekarnika. Kolejnym powodem zakalca, może być nieprawidłowo działające urządzenie. Jeśli więc zakalec zdarza Ci się często, upewnij się, że piekarnik działa tak jak powinien. Różne temperatury składników, także mogą spowodować powstanie zakalca. Zwracaj więc uwagę także na tą ważną kwestię. Niedopieczone ciasto może być także powodem zbyt intensywnego mieszania składników. Do wyrabiania ciasta podchodź więc z odpowiednią delikatnością. Zdarzyło Ci się kiedyś uchylić drzwi piekarnika, aby sprawdzić, czy z ciastem wszystko dobrze? Takie działanie to również częsta przyczyna powstawania zakalca. Jeśli chcesz tego uniknąć, nie otwieraj drzwi piekarnika w trakcie pieczenia. Warto o nich pamiętać i cieszyć się smacznymi wypiekami.
Jeśli będziesz unikać powyższych błędów, unikniesz niedopieczonego ciasta, a zyskasz smaczny wypiek.
Zakalec – jeść czy nie?
Niektórzy twierdzą, że zakalec to nic takiego i można go spokojnie jeść. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli masz wrażliwy żołądek, taka przekąska z pewnością zakończy się nieprzyjemnościami ze strony układu trawiennego. Jedyne słuszne rozwiązanie na zakalec, to wyrzucenie do kosza na śmieci niedopieczonej części ciasta.