Jak myć lodówkę?

mohamed_hassan / Pixabay

Lodówka to sprzęt AGD, z którego korzystamy każdego dnia. Ze względu na specyfikę jej użytkowania, jest narażona na liczne zabrudzenia i przenikanie zapachów, dlatego powinniśmy ją regularnie myć, aby wydłużyć jej żywotność i odpowiednio dbać o naszą żywność. Jak prawidłowo myć lodówkę? Zabieg powinniśmy rozpocząć od odłączenia lodówki od prądu, a następnie jej opróżnienia. Wyjmijmy z wnętrza lodówki zarówno żywność oraz wszystkie ruchome elementy, takie jak półki i szafki. Drzwi lodówki powinny wówczas pozostać otwarte.

Elementy, które wyciągnęliśmy z lodówki, powinniśmy umyć delikatną ściereczką z użyciem ciepłej wody i płynu do mycia. W ten sposób usuniemy nawet tłuste zabrudzenia, a po tej pielęgnacji wystarczy wytrzeć te elementy do sucha i duża część prac będzie za nami. Następnie przychodzi kolej na mycie wnętrza lodówki, co może być bardziej wymagające. Dobrą radą jest mycie lodówki metodycznie, od góry do dołu. Do mycia możemy wykorzystać płyn, który powstanie z wody, mydła oraz dodatku sody oczyszczonej. Z tą ostatnią nie przesadzajmy, wystarczy 1 łyżka na litr wody. Innym sprawdzonym domowym sposobem będzie mycie wodą z dodatkiem octu. To skuteczne środki do mycia, które pozostają bezpieczne dla wnętrza naszego sprzętu. Po umyciu zadbajmy o to, by wszystko wytrzeć do sucha.

Co dalej robić z lodówką?

Po umyciu lodówki powinniśmy zostawić ją otwartą na około godzinę. Wówczas będziemy mieli pewność, że spokojnie doschnie w temperaturze pokojowej. Po wnętrzu lodówki powinniśmy dokładnie umyć również zewnętrzne części lodówki, w tym gumowa uszczelkę, pod którą mogą gromadzić się zabrudzenia. Po skończonych pracach domowych możemy spokojnie umieścić na miejscu ruchome elementy wnętrza oraz produkty spożywcze.

O lodówkę warto dbać jednak każdego dnia. Przechowywanie produktów w szczelnie zamkniętych pojemnikach oraz bieżące mycie zabrudzeń w lodówce sprawią, że gruntowne sprzątanie będziemy mogli wykonywać z mniejszą regularnością. Niektóre lodówki wymagają odmrażania co jakiś czas, aby zachować ich parametry techniczne i funkcje. O tym jak dokładnie dbać o Wasz model dowiecie się bezpośrednio z ulotki producenta. Więcej ciekawych porad dotyczących domowych obowiązków znajdziecie tutaj https://www.zakumaj.pl/.