Pierwszy raz z robieniem wina – wino z żyta

Holgi / Pixabay

Proste i niezbyt wymagające wino z żyta to doskonały sposób, by rozpocząć swoją przygodę ze sztuką wytwarzania win. Również jest to wino, które przyjemnie się pije, mimo że początkowo może nie zachęcać. W końcu wino z żyta nie może być tak samo dobre jak owocowe wino?!
A jednak może być, wystarczy wiedzieć jak taki trunek przygotować. A oto i sprawdzony sposób na dobre wino żytnie.

Do przygotowania 20 litrów 15% wina żytniego potrzeba

– 5 kilogramów dobrego jakościowo żyta,
– 5 kilogramów cukru,
– 100 gramów kwasku cytrynowego,
– drożdże winiarskie,
– pożywka dla drożdży,
– jeden gram pirosiarczynu potasu.
Jeśli zaś chodzi o “zestaw startowy” do zrobienia takiego wina potrzeba będzie :
– 33 litrowego pojemnika fermentacyjnego ze specjalną rurką fermentacyjną,
– sitka,
– worka filtracyjnego z odpowiednim stelażem,
– balon 20 litrowy z korkiem i rurką fermentacyjną,
– mieszadło,
– lejek,
– cukromierz.

Przygotowanie

Zaczynamy od przygotowania żyta. Trzeba je porządnie umyć, najlepiej wsypać do pojemnika i zalać wodą. Potem należy je przepłukiwać i odsączać za pomocą sitka. Następny krok to pozbycie się wszelkich drobnoustrojów z powierzchni ziaren. W tym celu w 5-litrach letniej wody rozpuszczamy kwasek cytrynowy i pirosiarczyn potasu. Przelewamy całość do żyta i odstawiamy na około 3 godziny.
Następny krok to przygotowanie syropu cukrowego z 5 litrów wody i 3 kilogramów cukru. Kolejny krok to drożdże – chyba, że masz drożdże, na których napisane jest aby przygotować je dwa-trzy dni przed przygotowaniem nastawu na wino. Przygotowuj je zgodnie z opisem na opakowaniu.
Przygotuj również 8 litrów wody do balona, bo żyto może wchłonąć wodę.
Teraz wlej wszystko – chłodny syrop, zboże, 8 litrów wody, drożdże i pożywkę. Całość wymieszaj i zatkaj pojemnik rurką z wodą.
Odstaw na tydzień burzliwej fermentacji.
Tydzień później przygotuj kolejny syrop cukrowy – 2 kg cukru i 3 litry wody. Znów zatkaj pojemnik rurką fermentacyjną i poczekaj 4 tygodnie.
Po 4 tygodniach od filtruj żyto. Uzyskany płyn przelej do balonu i zatkaj korkiem. Teraz daj winu czas na spokojną fermentację w balonie. Gdy zauważysz, że górne warstwy się wyklarowany, a na dole jest osad, zbierz rurką klarowne młode wino. Możesz je rozlać do butelek i dać mu około 4 miesiące na spokojne leżakowanie.