Wszyscy lubią mieć w domu jedzenie, które można przygotować w szybki sposób. Często niestety pada na wszelkiego rodzaju zupki określane mianem “chińskich”, które ani nie mają nic wspólnego z Chinami, ani nie mają też wartościowego składu. Zamiast stawiać na tego typu niezdrowe szybkie jedzenie, warto przygotować zapas własnoręcznie ugotowanych potraw, a bigos nadaje się do tego celu idealnie. Jest to o tyle czasochłonna potrawa, że naprawdę warto przygotować go w większej ilości, a następnie upakować w słoiki i odpowiednio przetworzyć, by móc bez obaw długo go przechowywać.
Pasteryzowanie bigosu
Gdy mamy gotowy bigos, ale nie mamy jeszcze przygotowanych słoików, warto wykorzystać ten czas na podgrzanie potrawy i utrzymanie jej wysokiej temperatury, gdyż to gorący bigos należy umieścić w słoikach. Przygotowywania zaczynamy od umycia i wyparzenia szkła. Gdy mamy pewność, że słoiki są już nieskazitelnie czyste i gotowe do kontaktu z żywnością, przychodzi czas na wieczka. Je również należy umyć i wyparzyć, nawet jeśli są nowe i dotychczas nieużywane. Po ukończeniu przygotowań możemy przejść do pasteryzacji. Najprościej przejdziemy przez ten proces, umieszczając bigos w piekarniku.
Czas pasteryzacji
Piekarnik należy nagrzać do temperatury 100 stopni. Słoiki ustawiamy w taki sposób, by wieczka były na dole. Czas pasteryzacji ściśle zależy od tego, w jaki sposób zamierzamy później bigos przechowywać. Jeśli będzie on stał w lodówce, wystarczy maksymalnie pół godziny pasteryzacji w piekarniku. Jeśli jednak chcemy przechowywać bigos w spiżarni, powinniśmy pasteryzować go dłużej – nawet 50 minut.