Kiedy słońca brak…

PublicDomainPictures / Pixabay

Problemy z niedoborami witamin zimą

Jednym z najbardziej istotnych problemów okresów zimowych jest niedobór witaminy d. Objawia się on ospałością, utratą energii, apatią, często również stanami załamań nerwowych przypominających stany depresji. Witamina d jest niezbędna w procesach budowy kości więc jest szczególnie istotna u dzieci rosnących, ale również u osób dorosłych w przypadku zaistnienia złamań lub pęknięć. Witamina d gra również bardzo ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej gospodarki mineralnej naszego organizmu.

 

To ona reguluje wchłanianie wapnia i potasu, ale również współdziała z wydzielaniem parathormonu i kalcytoniny. W przypadku niedoborów tej witaminy warto zainwestować w tabletki uzupełniające. Jest to szczególnie istotne w zimie, dlatego że witamina ta jest syntetyzowana ze swoich prekursorów pod wpływem promieni UV. Ze względu na brak nasłonecznienia w okresie zimowych istnieje duże ryzyko niedoboru witaminy D3
Koniecznie udaj się do swojego lekarza rodzinnego aby ustalić dzienną dawkę tego suplementu. Dzięki temu będziesz mógł być pewny że energia cię nie opuści i nie będziesz musiał przesypiać całych do zimą.