Smalec to tłuszcz, na którym smaży się smaczne schabowe, jak i tłuszcz, którym smaruje się chleb, a na to kładzie kiszone ogórki lub pomidory i cieszy smaczną przystawką przed większym daniem. Nie trzeba go kupować, można zrobić go we własny domu. Jeżeli zostanie podjęta taka decyzja, wytapianie smalcu nie powinno nastręczyć trudności, jednak należy podczas tego procesu zachować ostrożność.
Tłuszcz na kanapki
Smalec kojarzony jest jako tłuszcz do smażenia mięs wieprzowych oraz serwowania go na kanapkach. Dobrze smakuje ze świeżym pomidorem i solą czy ogórkiem kiszonym – takie połączenie można spotkać w restauracjach na Śląsku, które serwują je jako przystawkę przed zamówieniem dania głównego.
Nie jest to może najlepszy pomysł na drugie śniadanie do pracy czy szkoły, ale sprawdzi się podczas domówek czy świętowania urodzin w niewielkim gronie. W niektórych domach stanowi także zakąskę do wódki.
Odpowiednie składniki
Tym, co ma ogromne znaczenie w przypadku wytopienia smalcu, to słonina, z której powstanie – powinna ona być dobrej jakości, a do tego świeża. Jeżeli do tego będzie ona miała płat mięsa, będzie można również, poza wytopieniem smalcu, stworzyć skwarki do niego.
Takie wytopienie smalcu wiąże się z poświęceniem temu zabiegowi czasu, jednak naprawdę warto – później można cieszyć się wspaniałym smakiem.
Składniki:
– 1 kg dobrej jakości słoniny wieprzowej
– 250 g podgardla wieprzowego / boczku
– 1 średnia cebula
Przygotowanie
Słoninę oraz podgardle lub boczek pokroić w bardzo drobną kostkę. Tak przygotowaną umieścić na dużej patelni z wysokim rantem. Ułożyć na zimnej patelni. Ustawić średnią moc palnika, pozostawić na 20 minut.
Po tym czasie zamieszać całość i zmniejszyć moc palnika. W ten sposób wytapiać do jednej pełnej godziny.
Cebulę obrać, pokroić w kostkę.
Po godzinnym wytopieniu smalcu dodać cebulę, podsmażyć przez około 20 minut.
Smalec przestudzić, przełożyć do dużego naczynia lub słoika. Włożyć do lodówki na kilka godzin, po tym czasie jest gotowy do użycia.