Na czym polega zmienne IP

rawpixel / Pixabay

Adresy IP dzielimy na dwie postaci pod jakimi występują, każdy adres IP może występować w formie stałej, lub zmiennej. Postać stała, jak sama nazwa mówi jest niezmienna, a IP zmienne przybiera formę dynamiczną, co to oznacza?

Adres ip zmienny, czyli inaczej dynamiczny, tak jak na przykład mój ip może się zmieniać przy każdym wejściu do internetu, lub po upływie określonego czasu. Dynamiczny adres ip jest przypisywany do komputera, lub routera za każdym razem po połączeniu z internetem, lub zmienia się po upływie dwudziestu czterech godzin. Zawsze po ponownym połączeniu z siecią komputer zyskuje nowe ip.

Zmienny adres ip może okazać się dużą zaletą w przypadku serwisów których używamy do pobierania różnego rodzaju plików. Z racji tego, że bardzo wiele takich witryn kontroluje ilość pobieranych plików na podstawie adresów ip, kiedy mój ip jest zmienny mogę ominąć występujące dosyć często limity i ograniczenia pobierania.

Jednak z dynamicznym adresem czasami mogą wiązać się również niedogodności. Na przykład w przypadku grania w gry w serwisach internetowych podając swoje ip drugiemu graczowi, aby ten mógł się z nami połączyć, po ponownym wejściu do sieci ten adres będzie już nieaktualny, ponieważ naszemu serwerowi zostanie nadany nowy adres.