Polska kuchnia w nowym wydaniu – przepisy na tradycyjne dania z twistem
W Polsce od wieków istnieją tradycyjne dania, które kojarzą nam się z kuchnią naszych babć i prababć. Jednak dzisiaj coraz częściej spotykamy się z wersjami tych potraw z dodatkiem nowoczesnych składników i sposobów przyrządzania. W tym artykule prezentujemy przepisy na kilka popularnych polskich dań w nowoczesnej odsłonie, które zachwycą nie tylko tradycjonalistów.
- Pierogi z farszem z dyni i sera feta
Pierogi to jedno z ulubionych polskich dań, które każdy zna i lubi. Jednak wersja z farszem z dyni i serem feta z pewnością zaskoczy niejednego smakosza. Aby przygotować takie pierogi, należy:
- przygotować ciasto na pierogi (można skorzystać ze sprawdzonego przepisu babci)
- ugotować dynię, przecisnąć przez praskę i wymieszać z serem feta, dodając przyprawy (np. pieprz, sól, gałka muszkatołowa)
- wyciąć krążki z ciasta, nałożyć na nie farsz i złożyć w pierogi
- ugotować w osolonej wodzie i podać ze smażoną cebulą i kwaśną śmietaną
- Zupa pomidorowa z imbirem i mleczkiem kokosowym
Zupa pomidorowa to klasyk polskiej kuchni, który jednak można urozmaicić, dodając do niej składniki z egzotycznych krajów. Imbir i mleczko kokosowe nada zupie nowego, ciekawego smaku. Aby przygotować tę zupę, potrzebujemy:
- 1,5 kg pomidorów
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżki masła
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżka startego świeżego imbiru
- 400 ml mleczka kokosowego
- sól
- pieprz
- natka pietruszki
Pomidory kroimy na ćwiartki, cebulę i czosnek siekamy i podsmażamy na maśle. Dodajemy miód i imbir i dusimy przez ok. 5 minut. Następnie dorzucamy pomidory i gotujemy 30 minut. Po tym czasie dodajemy mleczko kokosowe i gotujemy jeszcze 10 minut, doprawiamy do smaku i posypujemy natką pietruszki.
- Kaczka z sosem z malin i białego wina
Kaczka to idealne danie na specjalną okazję, ale w wersji z sosem z malin i białego wina nabiera nowego, ciekawego smaku. Aby przygotować tę potrawę, potrzebujemy:
- 1 kaczka
- 2 łyżki soku z cytryny
- sól
- pieprz
- 1/2 szklanki białego wina
- 1 szklanka mrożonych malin
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżka masła
Kaczkę myjemy, osuszamy i nacieramy solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok. 2 godziny. W międzyczasie przygotowujemy sos – w garnku z wina dusimy maliny i miód, aż maliny się rozpuszczą. Przecedzamy i podgrzewamy dodając masło. Podajemy do kaczki.
- Bigos z tofu
Bigos to kolejne klasyk polskiej kuchni, ale w wersji z tofu jest idealnym rozwiązaniem dla wegetarian i wegan. Aby przygotować tę potrawę, potrzebujemy:
- 1 kg kapusty kiszonej
- 1 duża cebula
- 1 łyżka masła
- 3 łyżki przecieru pomidorowego
- 100 g tofu
- 2 suszone śliwki
- 2 kawałki suszonej gruszki
- sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy
Kapustę kiszoną zalewamy wodą i gotujemy przez 20 minut. W międzyczasie smażymy na masłach cebulę i tofu, dodajemy suszone owoce, przecier pomidorowy i gotujemy jeszcze przez 10 minut. Dodajemy do kapusty i dusimy razem przez ok. 2 godziny, doprawiając do smaku.
- Babka na miodzie z żurawiną
Babka na miodzie to słodkie danie, które kojarzy się nam z dzieciństwem. Jednak dodatek żurawiny nada mu nowego, oryginalnego smaku. Aby przygotować ten deser potrzebujemy:
- 250 g mąki
- 250 g miodu
- 5 jajek
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 200 g żurawiny
Żółtka oddzielamy od białek i ubijamy z miodem na puszystą masę. Dodajemy mąkę, proszek do pieczenia i sodę i mieszamy dokładnie. Następnie dodajemy żurawinę i pianę z białek, delikatnie mieszając łyżką. Pieczemy przez ok. 45 minut w temperaturze 180 stopni. Podajemy z bitą śmietaną lub cukrem pudrem.