Przepisy na dania kuchni tureckiej – aromatyczne dania z Bliskiego Wschodu

moerschy / Pixabay

Kuchnia turecka jest jedną z najbardziej zróżnicowanych i bogatych kulinarnie na Bliskim Wschodzie. Spośród wielu krajów, które wpływały na turecką kuchnię, można znaleźć w niej ślady wpływów greckich, arabskich, perskich i bałkańskich. To właśnie dzięki temu kuchnia ta oferuje nam wiele różnorodnych i aromatycznych dań. W tym artykule przedstawimy kilka przepisów na dania kuchni tureckiej, które z pewnością zachwycą Was swoim smakiem.

  1. Meze – tureckie przystawki

Meze to tradycyjne tureckie przystawki, które serwowane są przed głównym daniem lub jako samodzielne danie. Najbardziej popularne meze to hummus, czyli pasta z ciecierzycy, babaganoush, czyli pasta z bakłażana, czy też saganaki, czyli ser smażony w złocistej panierce. Meze to także oliwki, sałatki warzywne, sery i wędliny.

  1. Kebab – dania mięsne na ruszcie

Kebab to dania mięsne, które przygotowywane są na ruszcie. Najbardziej znane to shish kebab – kawałki mięsa (najczęściej baraniny) nabite na patyki i grillowane, oraz doner kebab – mięso pokrojone w cienkie plasterki i zapiekane w dużej obrotowej spidze. Do kebabów podaje się na ogół ryż, pieczywo i sosy.

  1. Baklawa – słodkie danie tureckie

Baklawa to słodkie danie tureckie składające się z wielu cienkich warstw ciasta filo, między którymi znajdują się orzechy lub migdały i syrop klonowy lub miodowy. Baklawa jest bardzo aromatyczna i ma delikatnie chrupiącą strukturę. W tureckiej kulturze baklawa jest często podawana jako deser podczas ważnych uroczystości.

  1. Simit – tureckie pieczywo

Simit to tradycyjne tureckie kruche pieczywo, w kształcie obrączki, pokryte sezamem. Simit sprzedawane są na ulicach, w kawiarniach i piekarniach i często podawane jako śniadanie lub przekąska do herbacianego napoju. Simit można podać także z serem, oliwkami lub pastami.

  1. Iskender kebab – popularne danie tureckie

Iskender kebab to popularne danie mięsne, które można znaleźć w wielu tureckich restauracjach. Składa się ono z mięsa (najczęściej cielęcego lub baraniny), slice pomidorów, suszonych papryk, cebulki i sosem z jogurtu. Danie to podawane jest z ryżem lub pieczywem.

Podsumowując, kuchnia turecka oferuje nam wiele różnorodnych i aromatycznych dań. W tym artykule zaprezentowaliśmy tylko kilka przepisów na tradycyjne tureckie dania. Przepisy te są bardzo proste i łatwe do przygotowania w domu, a ich smak na pewno zachwyci Was i Waszych gości.